W czwartek ostatni dzień sezonu Radomskiego Roweru Miejskiego

02.11.2017

W czwartek o północy operator wyłączy możliwość wypożyczania Radomskich Rowerów Miejskich. W piątek rowery trafią na pięć miesięcy do magazynu, gdzie przejdą gruntowny serwis. Tegoroczny sezon kończy się w Radomiu rekordową liczbą ponad 152 tysięcy wypożyczeń.

To wielki sukces” – cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – „Uruchamiając w tym roku system z prawdziwego zdarzenia w Radomiu spodziewaliśmy się, że wypożyczeń będzie bardzo dużo. Rzeczywistość przerosła jednak nasze oczekiwania. Widać wyraźnie, że radomianie pokochali rowery. Cieszy też prorowerowa polityka władz miasta, które inwestują w infrastrukturę rowerową i aktywnie zabiegają o rozwój systemu promując tę ideę wśród użytkowników i przedsiębiorców.

Radomski Rower Miejski wystartował 1 kwietnia z 25 stacjami, na których można było wypożyczyć 250 rowerów. Na początku maja uruchomiono nową stację przy E.Leclerc, miesiąc temu powstała kolejna stacja „ITM Poland Os. Południe”. Obie stacje powstały dzięki zaangażowaniu prywatnych sponsorów. Tym samym liczba dostępnych dla mieszkańców rowerów wzrosła do 270 sztuk. Poza rowerami standardowymi można było wypożyczyć tandemy i rowery familijne, którymi można przewieźć nawet czwórkę dzieci. Radom był drugim miastem w Polsce, które wprowadziło taką możliwość.

Najchętniej użytkownicy wypożyczali rowery w czerwcu – przez 30 dni z rowerów skorzystano 34 517 razy. Dzienny rekord padł jednak w maju – w piątek, 19 maja rowery wypożyczono aż 1822 razy! To średnio ponad 6 wypożyczeń na dobę w przeliczeniu na rower. Średni czas wypożyczenia roweru w tym sezonie wynosił 19 minut i 58 sekund.

To był bardzo udany sezon. Liczba wypożyczeń potwierdziła to, co radomianie jednoznacznie powiedzieli nam już podczas testów systemu roweru miejskiego, czyli że chcą takiej alternatywy dla jazdy samochodem lub autobusem. Bardzo się też cieszę, że pozyskaliśmy dwóch pierwszych partnerów, którzy wspólnie z nami chcą rozwijać sieć wypożyczalni. Mam nadzieję, że za ich przykładem pójdą kolejni i otwierając następny sezon będziemy mogli przedstawić radomianom jeszcze lepszą ofertę, czyli więcej wypożyczalni i więcej rowerów” – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Najpopularniejsze stacje Radomskiego Roweru Miejskiego:

1. Żeromskiego/Pl. Konstytucji 3 Maja

2. Traugutta/Dworzec PKP

3. Malczewskiego/Wernera (Mauzoleum D. Czachowskiego)

4. Krasickiego-Zalew Borki

5. Limanowskiego/Pawia

Najpopularniejsze trasy:

1. Żeromskiego/Pl. Konstytucji 3 Maja do Traugutta/Dworzec PKP

2. Traugutta/Dworzec PKP do Żeromskiego/Pl. Konstytucji 3 Maja

3. Limanowskiego/Pawia do Krasickiego-Zalew Borki

4. Chrobrego/Uniwersytet do Malczewskiego/Wernera (Mauzoleum D. Czachowskiego)

5. Krasickiego-Zalew Borki do Limanowskiego/Pawia

W systemie Radomskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych jest ponad 12 tysięcy osób. Mogą oni korzystać z rowerów zarówno w Radomiu, jak i w innych miastach dysponujących systemami rowerów miejskich Nextbike, m.in. w Warszawie (Veturilo), Lublinie, Łodzi, czy Wrocławiu.

Radomski Rower Miejski wróci na ulice miasta za pięć miesięcy, 1 kwietnia 2018 roku.

full img